W dniu 11 lipca 2024 roku odszedł na wieczna wartę
Harcmistrz ROMAN GOŁĘBIOWSKI (1932-2024)
Roman Gołębiowski urodził się 24 czerwca 1932 w Warszawie.
Ojciec Stanisław, oficer Wojska Polskiego, był jeńcem jednego z obozów katyńskich i zginął męczeńską śmiercią z rąk Wojsk Sowieckich.
W czasie okupacji niemieckiej Roman Gołębiowski mieszkał w Warszawie, a po klęsce Powstania Warszawskiego przeszedł przez obóz przejściowy w Pruszkowie.
Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, po czym podjął pracę naukową na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk.
W roku 1969, razem z żoną Krystyną i córkami Ewą i Martą przeniósł się do Płocka rozpoczynając pracę w Filii Politechniki Warszawskiej.
Po kilku latach pracy jako nauczyciel akademicki, przeniósł się do Ośrodka Badawczo Rozwojowego Petrochemii, gdzie pracował do końca swojego życia zawodowego.
Od dzieciństwa był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Po przeprowadzce do Płocka związał się z harcerstwem płockim. W Chorągwi Płockiej ZHP uczestniczył w tworzeniu Wydziału Organizacji Wypoczynku i Turystyki. Był człowiekiem aktywnym nie tylko intelektualnie, ale również uwielbiał aktywność fizyczną. Imponował swoją sprawnością i aktywnością Był instruktorem nurkowania, wspinał się po skałkach i schodził do jaskiń. Zorganizował pracę Harcerskiego Klubu Płetwonurków, w ramach którego działała grupa turystyki górskiej, wspinaczkowej i speleologów. Organizował obozy wspinaczkowe, szkolenia płetwonurków. Ponadto organizował wiele obozów wędrownych: pieszych i rowerowych. Był inicjatorem i organizatorem pierwszego a następnie kolejnych Rajdów Wisła, który propagował wśród młodzieży harcerskiej turystykę piesza wokół Płocka i po całym województwie płockim. Rajd był organizowany pod auspicjami Chorągwi Płockiej ZHP a następnie Chorągwi Mazowieckiej ZHP. We współpracy z PTTK powstał pomysł, wykonany przez grupę instruktorów i harcerzy wytyczania i znakowania nowych szlaków pieszych i rowerowych na trasach Rajdu Wisła. Wędrówki leśne to pomysł na organizację biegów na orientację, które w cyklu imprez INO było popularne na szczeblu hufców, chorągwi jak i w całym Związku Harcerstwa Polskiego. Okazał się w swojej służbie instruktorskiej niezwykłym wychowawcą pokoleń młodzieży. Jego szeroki wachlarz zainteresowań i duże zasoby wiedzy z innych dziedzin życia powodowały dużą popularność organizowanych przedsięwzięć. Za swoją działalność i służbę instruktorską został odznaczony srebrnym i złotym Krzyżem zasługi dla ZHP, odznaką Chorągwi Płockiej ZHP a następnie odznaką Chorągwi Mazowieckiej ZHP.
Po zakończeniu aktywnego życia zawodowego jego pasją stały się gry matematyczno-logiczne takie jak SUDOKU, dla których z biegiem lat samodzielnie opracował oprogramowanie generujące, organizował zajęcia i konkursy dla młodzieży szkolnej.
Wychowankowie i Kadra instruktorska Hufca Płock i Chorągwi Mazowieckiej ZHP
Czuwaj!