Druhny i Druhowie!
W południowo-zachodniej części Polski ogłoszony został stan klęski żywiołowej. Wezbrane wody rzek docierają do kolejnych miejscowości, w wielu miejscach zalewając gospodarstwa, domy i ulice. Powódź staje się strasznym doświadczeniem dla lokalnych wspólnot, stawiając nam wszystkim wyzwanie. Tak samo jak w 1997, 2001 i 2010 roku, rozmiar klęski jest dla nas naglącym wyzwaniem do działania w duchu służby i braterstwa.
Druhny i Druhowie!
Składając przyrzeczenie harcerskie przyrzekaliśmy, że będziemy nieść chętną pomoc bliźnim. Dziś, jeszcze mocniej nadszedł czas wypełnienia tego zobowiązania.
Ogłaszam alert pod hasłem „Nieść chętną pomoc”.
W wielu miejscowościach harcerki i harcerze z lokalnych hufców już teraz pełnią służbę, wspierając społeczności i działanie służb publicznych. Dziękuję Wam za to. Instruktorkom i instruktorom przypominam, byśmy pamiętali o bezpieczeństwie harcerek i harcerzy, ale i nas samych, i stosowali się do poleceń dowodzących akcjami ratowniczymi. Bądźmy solidarni i przygotujmy się także do udzielenia w kolejnych dniach pomocy rodzinom dotkniętym powodzią.
Służba jest nieodłączną częścią harcerstwa, ale najcenniejsza jest ta zaplanowana, odpowiadająca na potrzeby i pełniona w uzgodnieniu – w tym wypadku z kierującymi akcją ratunkową na miejscu.
Stawiam wszystkie członkinie i członków ZHP w stan gotowości do wykonywania zadań alertu.
Działaniami podejmowanymi w ramach alertu są:
angażowanie się w lokalne działania pomocowe,
zbiórka środków rzeczowych,
rejestracja chętnych wędrowników, starszyzny i instruktorów, którzy w późniejszych etapach udadzą się pełnić służbę na terenach popowodziowych.
Na przestrzeni czasu nasze zadania będą się zmieniać – teraz prowadzimy zbiórkę środków, lokalne hufce wspierają akcje ratownicze, zbieramy chętnych do pełnienia służby. Już za chwilę pola te się zmienią – będzie czas na to, aby pojechać na tereny, które ucierpiały najmocniej i wspierać w usuwaniu skutków powodzi.
Zwracam się do Was z prośbą, aby stosować się do komunikatów umieszczanych na stronie internetowej ZHP. Jestem przekonana, że nasze skoordynowane działania mogą być skuteczniejsze.
Druhny i Druhowie!
W ostatnich kilku latach po raz kolejny stajemy do służby, by „nieść chętną pomoc bliźnim”. Dziękuję Wam za to.
Czuwaj!
harcmistrzyni Martyna Kowacka
Naczelniczka ZHP
______________________
Jak możesz pomóc teraz?
1. Zgłoś się do służby – zostaw swoje dane kontaktowe, abyśmy mogli skontaktować się z tobą, gdy nadejdzie odpowiedni moment do działania. Jeśli jesteś pełnoletni/pełnoletnia i masz możliwość pomocy w najbliższych dniach, wypełnij ankietę. Skontaktujemy się z tobą, gdy zostanie to uzgodnione z odpowiednimi służbami: Zgłoszenia do służby podczas usuwania skutków powodzi 2024 (office.com)
2. Wsparcie finansowe – możesz również zaangażować się wpłacając darowiznę, która zostanie przeznaczona m.in. na usuwanie skutków powodzi i zakup niezbędnych artykułów dla potrzebujących.
Dane do wpłat:
▪ Związek Harcerstwa Polskiego
▪ ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa
▪ 19 1140 1010 0000 5392 2900 1071
▪ Tytułem: darowizna
Wpłat można dokonywać również za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl, gdzie, jako organizacja uruchomiliśmy zbiórkę: Bądź gotów: ZHP wspiera powodzian (zrzutka.pl)
3. Dary rzeczowe – obecnie trwają ustalenia dotyczące miejsc i sposobu dostarczania darów. Jeśli w swoim środowisku już rozpoczęliście zbiórkę, prosimy o wypełnienie ankiety, abyśmy mogli skoordynować nasze wspólne działania: Dary dla powodzian (office.com)
Będziemy na bieżąco aktualizować informacje, aby każdy mógł zaangażować się w odpowiedni i bezpieczny sposób. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej (https://zhp.pl/sluzba-zhp-na-rzecz-powodzian), gdzie pojawiają się aktualizowane komunikaty oraz materiały do pracy z harcerkami i harcerzami.