Chorągiew Mazowiecka ZHP

im. Władysława Broniewskiego

2. Zlot Drużynowych za nami

O Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich, nauka języka migowego, musztra czy aktywna gra ucząca współpracy i dzielenia obowiązków to tylko niektóre z zajęć jakie odbyły się w ramach 2. Zlotu Drużynowych Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Połączone z integracją spotkanie, podczas którego był czas na wspólne rozmowy, wymianę doświadczeń i pomysłów, ale też naukę i poznawanie nowych rzeczy odbyło się w dniach 18-20 października w miejscowości Radotki koło Płocka.

Pierwszego dnia wszyscy spotkali się w Warszawie, aby wziąć udział w grze terenowej „Stolica – odkryć, zobaczyć, poznać”. Następnie wspólnie pojechali autokarem na miejsce zlotu, gdzie w Osadzie Młynarza czekał ich solowy występ druha Szymona Ostromeckiego z zespołu Harcesz W.G (od niedawna również komendanta hufca Ciechanów). Był to czas na chwilę refleksji nad tym, jakie wyzwania i emocje związane są z rolą drużynowego.

Drugi dzień Zlotu rozpoczęły zajęcia z ruchów programowo-metodycznych i warsztaty z języka migowego. O Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich oraz o tym, jak swoją otwartością i udziałem w pielęgnowaniu wspaniałych tradycji rycerstwa polskiego można wzbogacić harcerskie środowiska opowiadała druhna Iwona Zawadzka z Chorągwi Łódzkiej.

Następnie uczestnicy wzięli udział w grze terenowej przygotowanej przez grupę Recon. Na drużynowych czekały zadania, mające na celu integrację zastępów złotowych i naukę współpracy przy ich wykonywaniu. Wśród zadań było m.in. zadanie polegające na zapamiętywaniu szachownicy z symbolami, przejściu przez pajęczynę, aby jej nie dotknąć, przeniesieniu na linach jajka, przejściu po linie oraz współpracowaniu przy wielkim cyrklu. W drugie części byłą gra piłką siatkową kocami, tor przeszkód niczym Ninja Warrior i gra w paintball. W połowie trasy wszyscy mieli dwie godziny na przyrządzenie sobie obiadu z przygotowanych wcześniej podstawowych składników. Wieczorem zaś odbyło się spotkanie z kapelanem Chorągwi księdzem phm. Jarosławem Cichockim, podczas którego rozmawiano o wychowaniu duchowym w drużynie. Dzień zakończył się kuźnicą o kodeksie instruktorskim. Uczestnicy wykuwali myśli, dzieli się swoimi odczuciami wokół tematów: instruktor wobec siebie, instruktor wobec wychowanków, instruktor wobec organizacji i instruktor na zewnątrz organizacji.

Zajęciami dotyczącymi centralnych propozycji programowych prowadzonymi przez szefową chorągwianego Zespołu Kształcenia druhnę Emilię Kulczyk oraz z musztry i ceremoniału prowadzonych przez żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w niedzielę zakończyliśmy 2. Zlot Drużynowych Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Przedsięwzięcie było świetną okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów i integracji drużynowych z mazowieckich hufców. Do tego sprzyjająca klimatyczna lokalizacja i wspaniali ludzie to nie tylko udana recepta na pozytywne spędzenie czasu, ale też doskonalenie kadry drużynowych Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

2. Zlot Drużynowych zorganizował Zespół programowo-metodyczny Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

Fot. Dariusz Kalota i Maciej Wasilewski /Chorągiew Mazowiecka ZHP

« 1 z 4 »