Chorągiew Mazowiecka ZHP

im. Władysława Broniewskiego

Zapraszamy na Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą

Jak co roku zapraszamy na Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, który odbędzie się w dniach 27-29 września w Brochowie (powiat sochaczewski). Już po raz 49. uczestnicy będą wędrować szlakami, którymi 80 lat temu do walczącej stolicy przebijały się Armie „Poznań” i „Pomorze”.

Mazowiecki Rajd Szlakami Walk nad Bzurą, którego od lat organizatorem jest Hufiec ZHP Sochaczew, to coroczny trzydniowy rajd popularyzujący historię jednej z najważniejszych bitew wojny obronnej 1939 roku. W tym roku odbędzie się już po raz 49. Wyjątkowość tegorocznej edycji Rajdu podkreśla fakt, że odbędzie się on w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a tym samym w 80. rocznicę Bitwy nad Bzurą, będącej zarazem fabułą Rajdu.

Fabuła skupia się na przebiegu Kampanii Wrześniowej 1939 r. Wykorzystując autentyczne wydarzenia historyczne i na ich bazie konstruując trasy organizatorzy chcą, aby zuchy i harcerze poznali realia tego okresu, miejsca krwawych i zaciętych walk, a przede wszystkim miejsca upamiętniające poległych podczas Bitwy nad Bzurą żołnierzy i ludności cywilnej.

Harcerska wędrówka śladami II wojny światowej będzie połączona z grą sprawnościowo-taktyczną. Podczas zmagań w terenie uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją zręczność, wiedzę i umiejętności z zakresu technik harcerskich, a także działań polskich żołnierzy, ucząc się m.in. obsługi radiostacji, telefonu polowego, gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy i ewakuowania rannych do punktów medycznych, przekazywania meldunków czy szyfrowania. Jednocześnie dzięki realistycznym wojennym kostiumom i oddającej klimat scenografii będą mogli poczuć się naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Wszystko w myśl zasady, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę, a wiedzę najlepiej przyswaja się z zainteresowaniem i radością.

Więcej informacji w regulaminie 49. Mazowieckiego Rajdu Szlakami Walk nad Bzurą dostępnym na stronie hufca zhpsochazew.pl