Chorągiew Mazowiecka ZHP

im. Władysława Broniewskiego

Przeciwdziałanie mowie nienawiści

Druhno drużynowa, Druhu drużynowy.

Ostatnie dni obfitują w wiele zdarzeń, które dla części naszych zuchów i harcerzy nie są do końca zrozumiałe. Nie zawsze mają możliwość porozmawiania o tym, dopytania, rozwiania dręczących ich wątpliwości. Tematy te nie zawsze są podejmowane w rodzinnym domu. Czasem, niestety tylko komentowane przez dorosłych w niezrozumiały, zwłaszcza dla najmłodszych, sposób.

Pamiętajmy, że nasi harcerze to młodzi ludzie bardzo podatni na wpływy, zwłaszcza te negatywne. Dlatego też dobrze byłoby poruszyć tematy „mowy nienawiści” i „hejtu” zwłaszcza w sieci, która dla nastolatków jest swoistym środowiskiem, na najbliższych zbiórkach. Może to być dobry wstęp do całego cyklu o tolerancji, uświadomieniu, że słowa ranią oraz ile szkód może wyrządzić kłamstwo.

Obalmy stereotyp, że „dzieci i ryby głosu nie mają” i porozmawiajmy z naszymi podopiecznymi o tym co wydarzyło się w Gdańsku. Posłuchajmy co o tym myślą i jak się czują w tej trudnej dla każdego z nas sytuacji.

Materiały z propozycjami harcerskimi są w przygotowaniu, pojawią się w najbliższym czasie. Na chwilę obecną proponujemy wesprzeć się pomysłami, konspektami innych organizacji, do których linki są poniżej.

hm. Cezary Supeł
Komendant Chorągwi

hm. Adriana Filant
Zastępca Komendanta Chorągwi
ds. programu i pracy z kadrą