Komisja od chwili jej powołania odbyła 7 spotkań, które odbywały się dwa razy w roku – jesienią i wiosną. Podczas spotkań omawiano podejmowane działania związane z dokumentowaniem historii harcerskiej w rejonach za które odpowiedzialni byli:
-w rejonie płockim hm. Benedykt Sandomierski
-w rejonie ciechanowski hm. Janusz Konerbergier i hm. Adam Olszewski
-w rejonie radomskim hm. Jacek Junak
-w rejonie ostrołęckim ś.p. hm. Stanisław Dawidczyk
-w rejonie siedleckim phm. Maciej Robak
-w rejonie sochaczewskim hm. Zbigniew Grabek
Określone cele Komisji podczas pierwszego posiedzenia w dniu 13 czerwca 2015 roku realizowane były z różnym skutkiem. Nie udało się w minionym okresie wydać opowiadań i relacji w ważnych dla Chorągwi mazowieckiej ZHP przedsięwzięć opracowanych i zredagowanych przez hm. Jana Chojnackiego.
Śmiało można podkreślić że w harcerskich Hufcach sporo jednak zrobiono szczególnie w roku 2017 i 2018 . Ukazały artykuły , opracowania i wydawnictwa dokumentujące historię harcerstwa w poszczególnych środowiskach, np.: w Hufcu ZHP Przasnysz, w Hufcu ZHP Sochaczew, w Hufcu ZHP Ciechanów, Hufcu ZHP Płońsk oraz Hufcu ZHP Sierpc. Taką wiedzę Komisja Historii ma na obecną chwilę.
Powstało wiele izb tradycji i historii między innymi w Hufcu ZHP Płock, w Hufcu ZHP Sochaczew, w Hufcu ZHP „Podlasie” w Siedlcach, w Hufcu ZHP Radom oraz w siedzibie Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Opracowano scenariusze i otwarto wystawy „40 lat Rajdu Wisła” oraz „16 lat Chorągwi Płockiej”, „80 lat harcerstwa SOCHACZEWSKIEGO” udokumentowano także 25 lat funkcjonowania Chorągwi Mazowieckiej ZHP.
Rozpoczęto z chwilą powołania komisji archiwizację dokumentów historycznych pozyskanych do zbiorów Chorągwi. Na podkreślenia zasługuje ogromny wkład pracy w to zadanie hm. Benedykta Sandomierskiego, instruktora Hufca ZHP Płock i członka naszej komisji.
Komisja Historii jest ogromnie wdzięczna i składa podziękowania instruktorom Hufca ZHP Radom z hm. Jackiem Junakiem na czele. Jest to grupa instruktorów dbająca o zbiory muzeum harcerskiego w Radomiu.
Przedstawione wyżej fakty nie świadczą o tym że to cała nasza praca. W każdym dniu naszej pracy na rzecz organizacji pozyskujemy historyczne dokumenty, artykuły, kroniki, książki pracy drużyn, odznaki, znaczki, plakietki i proporczyki. Wszystkie pozyskane rzeczy dokumentujące historię harcerską są przechowywane w harcerskich miejscach codziennego działania , w harcówkach, kącikach harcerskich, siedzibach harcerskich. Trzeba też zauważyć, że sporo dokumentów znajduje się w prywatnych domach byłych członków i instruktorów ZHP.
Z ubolewaniem podkreślić należy , że nie udało się zorganizować konferencji o tematyce historycznej, a przecież jesteśmy w roku stulecia zjednoczenia harcerstwa.
Nie uruchomiono na stronie Chorągwi zakładki „Historia harcerstwa na ziemi mazowieckiej”, ważnej dla społeczności zuchów, harcerzy, harcerzy starszych , wędrowników i instruktorów.
Nie udało się także zorganizować spotkania Komisji z Przewodniczącymi Hufcowych Komisji Historii. Nie mamy wiedzy jak one pracują i ile ich obecnie funkcjonuje. Chcę zaznaczyć ze na każdej odprawie komendantów Hufców ZHP naszej Chorągwi podkreślałem wagę i zadania jakie przed nimi stoją.
Niech to będzie wyzwaniem dla Chorągwianej Komisji Historii w kolejnej kadencji nowych władz Chorągwi Mazowieckiej ZHP wybranych podczas VIII Zjazdu Chorągwi w dniu 1 grudnia 2018 roku.
Reasumując przed Komisją Historii Chorągwi mazowieckiej ZHP dużo wyzwań i mozolnej pracy pozwalającej na dokumentowanie naszej przeszłości i teraźniejszości harcerskiej.
Pozwolę sobie na złożenie podziękowań członkom zespołu za poświęcony czas i mrówcza pracę często nie dostrzeganą przez harcerzy i instruktorów.
Czyńmy naszą powinność dla obecnego i przyszłych pokoleń bo jest co przekazywać i prezentować. Szczyćmy się tym co zrobiliśmy, robimy i co robić będziemy.
Smutna ale taka rzeczywistość. Na wieczną wartę z komisji odeszli:
Hm. Henryk Trojanowski
Hm. Stanisław Dawidczyk