Jeśli jesteś znakomitym Wodzem Zuchów? Świetnie sprawdzasz się jako Drużynowy Harcerski? Masz ogromną wiedzę o Harcerzach Starszych? A może wśród „Wędroli” czujesz się jak ryba w wodzie? Ratownik, Strażak, Łącznościowiec to Twoje drugie ja?
Zespoły i Referaty Chorągwi Mazowieckiej czekają na Ciebie. Dołącz do tych, którzy wiedzą co chcą i nie boją się chcieć. Do tych, którzy zmieniają świat zamiast narzekać, że się nie da.
Zbuduj z nami wielobarwne zespoły instruktorskie złożone z mazowieckich instruktorów. Chorągiew Mazowiecka ZHP otwiera nabór instruktorów do zespołów referatów chorągwianych.
Rekrutacja trwa od 08 lutego do 28 lutego2023 roku i składa się z dwóch etapów tj.:
- Etap I – Zgłoszenia elektroniczne poprzez formularz.
- Etap II – Rozmowy indywidualnej.
W celu zgłoszenia swojej kandydatury należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do dnia 15 lutego 2023 r.
Zespoły i Referaty, do których prowadzony jest nabór
Służba na poziomie chorągwi i członkostwo w chorągwianym zespole / referacie / inspektoracie jest ciekawym wyzwaniem, głównie ze względu na różnorodność naszych hufców oraz skalę realizowanych zadań. Oprócz wymiany doświadczeń gwarantujemy możliwość podniesienia swoich kompetencji i posiadanie realnego wpływu na rozwój Chorągwi Mazowieckiej. Szukamy osób chętnych do działania. Instruktorów z doświadczeniem w danym obszarze, którzy działali lub działają w zespołach instruktorskich. Osób, które z odwagą i zaangażowaniem wdrażają zmiany i potrafią kreować rzeczywistość.
Zespół pozyskiwania środków
To zespół, w którym lekkość opisania wydarzeń z przyszłości połączona z terminowością w teraźniejszości i sumienne podsumowanie przeszłości zagwarantują sukces w pozyskaniu środków finansowych. Poszukujemy osób, które lubią pracę przy komputerze pod presją czasu.
Referat zuchowy
Miejsce dla obecnych lub byłych i doświadczonych wodzów gromad zuchowych. To zespół dla instruktorów, którzy wychowanie w ZHP widzą przede wszystkim przez pryzmat zabawy. Referat zuchowy to współpraca z namiestnikami oraz wspieranie drużynowych gromad zuchowych poprzez organizację form metodyczno-programowych, integracja oraz aktywizacja środowisk zuchowych poprzez spotkania namiestników, osób wspierających pracę z kadrami zuchowymi, pomoc w organizacji przedsięwzięć chorągwianych dedykowanych najmłodszym członkom organizacji.
Referat harcerski
To miejsce dla obecnych lub byłych i doświadczonych drużynowych harcerskich. To zespół dla instruktorów, dla których harcerstwo to wielka gra i chcą zagrać w nią z Mazowiecką. Referat harcerski to współpraca z namiestnikami oraz wspieranie drużynowych drużyn harcerskich poprzez organizację form metodyczno-programowych, integracja oraz aktywizacja środowisk harcerskich poprzez spotkania namiestników, osób wspierających pracę z drużynowymi drużyn harcerskich, pomoc w organizacji przedsięwzięć chorągwianych dedykowanych harcerzom.
Referat starszoharcerski
To miejsce dla obecnych lub byłych i doświadczonych drużynowych starszoharcerskich. To zespół dla instruktorów, którym zależy na zbudowaniu przestrzeni do poszukiwania siebie dla harcerzy starszych i pomoc w odnalezieniu drogi ich rozwoju. Referat starszoharcerski to szansa na wspieranie drużynowych drużyn starszoharcerskich poprzez organizację form metodyczno-programowych, integracja oraz aktywizacja środowisk starszoharcerskich poprzez spotkania osób wspierających pracę z drużynowymi drużyn starszoharcerskich, pomoc w organizacji przedsięwzięć chorągwianych dedykowanych harcerzom starszym.
Referat wędrowniczy
To miejsce dla instruktorów, którzy czują i rozumieją ideę wędrownictwa. To zespół dla instruktorów, którzy nie bali się wyjść w świat, pomyśleć, pomóc i działać. Poszukujemy kadry, która zainspiruję mazowieckich wędrowników do podejmowania się służby, pracy nad sobą w każdym aspekcie życia wspierając kształtowanie dojrzałych i świadomych obywateli. Referat wędrowniczy to szansa na wspieranie drużynowych drużyn wędrowniczych / patroli wędrowniczych / samodzielnych wędrowników w poszukiwaniu swojego miejsca, pól służby, wyczynów poprzez organizację form metodyczno-programowych, integracja oraz aktywizacja środowisk wędrowniczych, pomoc w organizacji przedsięwzięć chorągwianych dedykowanych wędrownikom.
Zespół programowy
Opieka merytoryczna nad chorągwianymi przedsięwzięciami to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wspólnie zadbamy, aby wszystkie działania chorągwi i hufców były spójne i prowadziły nas do wspólnego celu. Celem jest wychowanie! Do zespołu zapraszamy doświadczonych programowców oraz kreatywnych instruktorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w obszarze programu. Czas i chęć współpracy to podstawa.
Zespół komunikacji
Do zadań zespołu należy między innymi: współpraca z mediami; partnerstwa; realizowanie kampanii wizerunkowych i kampanii 1,5%; dbanie o identyfikację wizualną chorągwi, prowadzenie serwisów społecznościowych na poziomie chorągwi. Zespół wspiera komunikacyjnie wszystkie zespoły i hufce oraz relacjonuje chorągwiane wydarzenia.
Zespół wsparcia technicznego
Jego rolą jest utrzymanie ciągłości obszaru IT w chorągwi i hufcach oraz wsparcie w zarządzaniu usługami M365. W zespole przydadzą się instruktorzy związani zawodowo lub hobbystycznie z szeroką pojętym wsparciem IT.
Zespół Wychowania Duchowego
To miejsce dla instruktorów, którym bliski jest rozwój duchowy wszystkich harcerek i harcerzy oraz krzewienie postaw i wartości zgodnych z zasadami moralnymi w oparciu o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Zespół będzie odpowiedzialny za podejmowanie działań wychowania duchowego podczas przedsięwzięć chorągwianych np. Mazowieckie Przekazanie BŚP.
Zespół zagraniczny
To zespół poszukiwaczy przygód w światowym skautingu, dla tych, dla których granice państw, to jedynie kreski na mapie. Dla instruktorów zrzeszonych w zespole odległość nie będzie miała znaczenia. Liczy się cel. A celem jest przede wszystkim zachęcanie drużynowych i ich gromady/drużyny do realizacji propozycji programowych WOSM I WAGGGS, propagowanie wyjazdów zagranicznych poprzez wspomaganie organizacji HALiZ oraz poprzez uczestnictwo jednostek podstawowych w zlotach skautowych.
Chorągwiana Komisja Stopni Instruktorskich
To zespół jedynie dla harcmistrzów. Zadaniem Komisji w naszej chorągwi jest prowadzenie prób na wszystkie stopnie instruktorskie, wspieranie i nadzorowanie KSI mazowieckich hufców.
Chorągwiany Zespół Kadry Kształcącej
Do zespołu zapraszamy posiadaczy Odznak Kadry Kształcącej, wspólnymi siłami zbudujemy zespół, który zajmie się wspieraniem rozwoju i prowadzeniem kształcenia: instruktorów zdobywających stopień podharcmistrza, kadry komend hufców, hufcowych zespołów instruktorskich, kadry szczepów i związków drużyn i opiekunów prób podharcmistrzowskich i harcmistrzowskich, wspieranie budowania i funkcjonowania hufcowych i międzyhufcowych zespołów kadry kształcącej,
Międzyhufcowe Zespoły Kadry Kształcące
Powstaną z połączenia kilku hufców, które nie posiadają swojego zespołu, pomogą w realizacji procesu tworzenia zespołów w każdym hufcu. Aby zespoły mogły istnieć potrzebujemy instruktorów z Odznakami Kadry Kształcącej oraz instruktorów, którzy planują odznaki uzyskać w niedługim czasie. Zbudujemy silne Hufcowe ZKK poprzez wspólnotę mazowieckich hufców. A zespoły zadbają o to, aby w hufcach, które tego potrzebują nie zabrakło wspierania rozwoju i prowadzenia kształcenia: osób zdobywających stopień przewodnika, drużynowych, opiekunów prób przewodnikowskich,
Referat wsparcia szczepów
To zespół, który będzie składał się z instruktorów doświadczonych w pracy i funkcjonowaniu szczepu, ze środowisk, gdzie ciąg wychowawczy działa prawidłowo, a szczep jest autentyczną wspólnotą gromad i drużyn. Referat zajmie się umocnieniem obecnych szczepów oraz wsparciem powstawania nowych mazowieckich szczepów.
Zespół odznaczeń i wyróżnień
Na członków zespołu czeka szeroka gama narzędzi do motywacji mazowieckich instruktorów. Do zadań członków zespołu należałoby weryfikowanie składanych wniosków oraz tworzenie wniosków o odznaczenia i wyróżnienia dla kadry chorągwi mazowieckiej.
Zespół pilota
Odpowiada za harcerską specjalność wodną w Mazowieckiej. Koordynuje współpracę Drużyn Wodnych oraz organizuje wodne imprezy chorągwiane. Jesteś wodniakiem i chcesz wyjść na szerokie wody? Zapraszamy na rejs po Mazowieckiej!
Inspektorat zabezpieczenia
To zespół instruktorów, dla których poczucie bezpieczeństwa i zapewnienie go innym jest ważnym zadaniem społecznym. Jeśli masz doświadczenie w działalności Harcerskiej Służby Zabezpieczeń lub interesujesz się tą dziedziną – zapraszamy do inspektoratu.
Inspektorat ratowniczy
To zespół instruktorów, dla których najważniejsza jest idea niesienia pomocy, każdemu napotkanemu potrzebującemu. Zespół wesprze organizację kursów pierwszej pomocy w mazowieckich hufcach oraz zbuduje wspólnotę Klubów Ratowniczych ze środowisk całej chorągwi.
Inspektorat obronny
To zespół instruktorów, dla którego korzenie skautingu wywodzące się z wojskowego wychowania Baden-Powella są ważnym elementem harcerskiego wychowania. Zaradność, dyscyplina i odwaga w obronie ojczyzny to cechy, nad którymi warto pracować. Do zespołu poszukujemy pasjonatów i zawodowców z obszaru obronności.
Inspektorat artystyczny
To zespół instruktorów z artystyczną duszą, którzy harcerskimi wartościami cieszą się przez taniec, śpiew i sztukę. Rozwój artystyczny ważny i ceniony w tradycji Chorągwi Mazowieckiej zasługuje na zespół uzdolnionych instruktorów. Jeśli któraś z artystycznych dziedzin to twoja pasja, ten zespół może być twoim zespołem realizacji kreatywnych pomysłów.
Referat Nieprzetartego Szlaku
To odpowiedz na potrzeby zmieniającego się świata, potrzeby członków naszej organizacji, którzy zasługują na spełnienie ich specjalnych potrzeb. Referat wspierający Nieprzetarty Szlak zajmie się wymianą doświadczeń i integracją kadr i środowisk Nieprzetartego Szlaku na terenie Chorągwi, wspieraniem, motywowaniem i kształceniem instruktorów pracujących z różnymi niepełnosprawnościami,
Komisja Historyczna
To zespół dla koneserów wspomnień, historycznych pamiątek. Zadaniem komisji jest utrwalanie bogatej historii chorągwi, dokumentowanie historii chorągwi oraz gromadzenie pamiątek, dokumentujących działalność środowiska harcerskiego na terenie całej Chorągwi Mazowieckiej.
Wszelkie pytania prosimy kierować pod adres: igor.ciepielak@mazowiecka.zhp.pl