Chorągiew Mazowiecka ZHP

im. Władysława Broniewskiego

Mazowsze dla Syrii

15 stycznia w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca akcję „Mazowsze dla Syrii”.

Jej patronami są: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz i Wojewoda Mazowiecki. Zaangażowało się w nią wiele organizacji i instytucji z obszaru Mazowsza. Wśród nich znalazły się także Chorągwie ZHP – Mazowiecka i Stołeczna. Obecni na konferencji Komendant Chorągwi hm. Michał Bagiński i jego zastępczyni hm. Joanna Banasiak podkreślali, że harcerstwo zbudowane na braterstwie, tolerancji, wzajemnej akceptacji, wolne od krzywdzących stereotypów jest dobrym partnerem podejmowanych działań.

W ramach akcji, z inicjatywy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Caritas Polska, rozpoczęta została zbiórka pieniędzy na fundusz budowy szkoły im. Janusza Kusocińskiego w syryjskim mieście Jabrud. Jabrud leży w zachodniej części Syrii, w diecezji Homs, na północ od Damaszku, nieopodal starożytnej Palmiry. Janusz Kusociński, polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 r., został zamordowany przez Niemców w podwarszawskich Palmirach w 1940 r. „Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.”

Akcję „Mazowsze dla Syrii” promuje teledysk „Ludzieńki” – lirycznie i wzruszająco opowiadający o tym, co tak ważne w życiu.

Informację o akcji można znaleźć na stronie http://pkwp.org/mazowszedlasyrii.
Chorągiew Mazowiecka ZHP jako partner będzie wspierać zbiórkę pieniędzy na ten szlachetny cel, a szczegółowe informacje zostaną przesłane do komend hufców na początku lutego.

Zdjęcia z konferencji dostępne są w naszej galerii Mazowsze dla Syrii. Autorem zdjęć jest pan Mariusz Rowiński oraz Muzeum Sportu i Turystyki.