W niedzielę 13 grudnia w płockiej Bazylice Katedralnej odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju delegacjom mazowieckich hufców. Hasło tegorocznej akcji „Światło służby” zachęca do współdziałania i niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Mimo panującej pandemii, i tym razem Światło z Groty Narodzenia Pańskiego obiegnie cały świat.
– Dziękuję, że w trudnym roku 2020 harcerze pospieszyli z pomocą ludziom potrzebującym – zwrócił się do harcerzy biskup Piotr Libera, przypominając hasło tegorocznej akcji „Światło służby”, które niesie za sobą szczególny komunikat wzywający bezinteresownego otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka, pozostania uważnym na siebie oraz na swoje otoczenie. Biskup podziękował też harcerzom, że w czasie pandemii pospieszyli z pomocą ludziom potrzebującym, starszym i chorym, a także za wszystko, co robią dla Płocka i Mazowsza.
Tym razem wydarzenie było dużo skromniejsze. W związku z tym, że obostrzenia epidemiczne mocno ograniczają liczbę uczestników wzięły w nim udział tylko nieliczne reprezentacje poszczególnych hufców Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Natomiast dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów było transmitowane online. W ten sposób ogień z Betlejem rozpoczął swoją wędrówkę po Mazowszu.
– Betlejemskie Światło Pokoju harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego tradycyjnie odebrali od słowackich skautów. Od tego momentu ogień z Betlejem jest przekazywany za pośrednictwem mazowieckich hufców do wszystkich tych, którzy chcą je przyjąć. W tym roku już po raz 30. Cieszymy się, że dla wielu osób Betlejemskie Światło Pokoju stało się nieodłącznym elementem nadchodzących Świąt – mówi Komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezary Supeł.
Pandemia nie przeszkodziła wielkiej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję i wezwanie, by w trudnych czasach otworzyć się na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce Światło trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia przeciwdziałają epidemii COVID-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę.
Rok 2020 był dla wszystkich ogromnym wyzwaniem. Dlatego Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez społeczność ZHP przez cały rok. Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju – wspólnie uszyli ponad pół miliona maseczek, a także za pomocą drukarek 3D przygotowali ponad 15 tysięcy przyłbic. Na pomoc w czasie pandemii mogą liczyć także seniorzy – w trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią dla nich zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacery psy. W wielu miastach w trakcie pandemii powstały specjalne infolinie, przez które seniorzy mogą zgłaszać́, czego w danej chwili potrzebują̨. We wsparcie lokalnych społeczności zaangażowały się także poszczególne hufce Chorągwi Mazowieckiej ZHP – działając na rzecz osób w kryzysie bezdomności, osób doświadczających przemocy domowej, czy też swoich kolegów i koleżanek – potrzebujących korepetycji, sprzętu niezbędnego do nauki, jak również wsparcia psychologicznego.
Uroczystość uświetnił Harcerski Zespół Pieśni i Tańca Dzieci Płocka im. dh Wacława Milke, który jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce.
Fot. Maciej Wasilewski/ Chorągiew Mazowiecka ZHP